Офсетний друк

Найбільш поширений і затребуваний сьогодні спосіб (читати далі)

Офсетний друк найбільш поширений і затребуваний сьогодні спосіб виробництва різних видів друкованої продукції. Офсет є різновидом плоского друку. На друкованій формі друкуючі та пробільні елементи знаходяться в одній площині і мають вибіркове сприйняття друкарської фарби (пробільні добре сприймають вологу і відштовхують фарбу, друкуючі — навпаки). Передача зображення на папір з друкованої форми відбувається за допомогою проміжного офсетного циліндра, який покритий еластичною гумовотканинною пластиною (на нього переноситься фарба з друкуючих елементів друкованої форми, а з нього - вже на матеріал, що запечатується). Як запечатуваний матеріал при такому вигляді друку використовують папір, картон, металізований папір, фольгу, плівку, що самоклеїться, і жерсть.

Офсет є основним способом друку більшості поліграфічної продукції. Цей спосіб друку забезпечує високу якість відтворення дрібних деталей, хорошу передачу напівтонів. Основною перевагою даного виду друку є можливість без будь-яких спотворень, з найкращою якістю нанести зображення на поверхню. Це досягається за рахунок високої лініатури - до 200 lpi (lines per inch) - число ліній на дюйм, що дорівнює 80 ліній на сантиметр (що вище лініатура, тим більше деталей зображення можна передати в друк). Але дуже тонкі лінії на відбитку виходять нерівними та розривними. Також позитивним моментом є можливість двостороннього друку багатобарвної (у тому числі високохудожньої) продукції в один прогін. На зворотному боці відбитків немає рельєфу, як у відбитків високого друку, так як при друку папір стикається всією своєю поверхнею з еластичною резинотканевой пластиною.

Офсетний спосіб друку застосовується для друку друкованої багатотиражної продукції. Це з особливостями технології офсетного друку, оскільки устаткування розраховане на певний мінімальний обсяг друку. Якщо використовувати машини офсетного друку для тиражу менше цього мінімуму, то кількість витратних матеріалів буде такою ж, що й для мінімального обсягу друку. Тож ціна на одну копію зросте. Зі збільшенням тиражу зменшується вартість одиниці. Цим способом друкують книги, журнали, газети, листівки, плакати та багато іншого. Технологія процесу така, що доцільним стає використання офсету на тиражах близько 1000 друкованих аркушів. З цієї причини пробний екземпляр можна отримати від виконавця у вкрай поодиноких виняткових випадках. При подальшому збільшенні тиражу економічна вигода стає ще помітнішою. А при тиражі менше 1000 аркушів варто віддати перевагу цифрі.

Як було зазначено вище, специфіка офсетного друку передбачає виготовлення одиничного (сигнального) екземпляра. Тираж друкується весь одразу і передається на постдрукарську обробку. Особливості офсетної технології такі, що отримати перші екземпляри за 10 хвилин після оформлення замовлення неможливо. Файли повинні пройти серйозну переддрукарську обробку (коліроподіл, кольоропроба, створення форм, друк форм, підготовка преса, кольоробалансування), що робить дорожчим друк маленьких тиражів і неможливість виконання термінових замовлень (наприклад, за годину).

При виготовленні макету бажано дотримуватися точних розмірів кратних формату паперу, що використовується в поліграфії для листових машин:

Післяобрізні формати:

А2 (1/2 70х100) = 420х600 мм

А3 (1/4 70х100) = 297х420 мм

А4 (1/8 70х100) = 210х297 мм

А5 (1/16 70х100 )= 148х210 мм

А6 (1/32 70х100) = 106х148 мм

1/3 от А4 (210х100 мм)

Цифровий друк

Для малих тиражів: висока оперативність, стабільно висока якість відбитка (читати далі)

Основна перевага друку на кольоровому лазерному принтері – висока оперативність за невисокої вартості та стабільно висока якість відбитка.

Сучасне обладнання дозволяє швидко виготовити тираж повнокольорових візиток, буклетів, обкладинок, наклейок тощо на папері товщиною до 300 г/м. кв.

Широкоформатний друк

Швидкий принт великих розмірів (читати далі)


Трафаретний друк (шовкографія)

Метод, у якому відбиток одержують шляхом продавлювання фарби (читати далі)

Трафаретний друк: метод друку, у якому відбиток одержують шляхом продавлювання фарби через друковані елементи трафаретної форми за допомогою друкарського ракелю. Запатентований в 1907 році в Манчестері під назвою SILK SCREEN PRINTING (друк через шовк або шовкографія), а винайдений цей метод ще в середньовічному Китаї.

У порівнянні з класичними та деякими новими методами друку, можливості яких обмежені вибором формату, запечатуваних матеріалів та товщиною барвистого шару, трафаретний друк має суттєві переваги: ​​вибір у широких межах формату, практично необмежені можливості друку на різних матеріалах та виробах, плоскої та об'ємної форми, широкий інтервал регулювання товщини фарбового шару та відносно дешевий та простий спосіб виготовлення друкарської форми.

Завдяки широким можливостям використання, простоті та дешевизні виготовлення друкованих форм трафаретний друк широко використовується у всьому світі. У промислово розвинених країнах останнім часом внаслідок появи нових машин, матеріалів та технологій якість трафаретного друку значно зросла. Без проблем друкуються трафаретним способом лінії завтовшки 100 мкм і менше, при оптимальній чіткості контуру. Відтворення абсолютної точності розмірів трафаретних друкованих форм на відбитках дає можливість стверджувати, що якість цього друку рівноцінна класичним способам друку.

Незважаючи на розвиток цифрових видів друку, шовкотрафаретний друк у багатьох аспектах залишається незамінним - завдяки високій стійкості зображення, екологічності та широкому спектру матеріалів, що запечатуються.

Тамподрук

Спосіб нанесення зображення з кліше (читати далі)

Тамподрук – це спосіб нанесення зображення з друкованої форми (кліше) на поверхню, що запечатується, за допомогою тампона. При виробництві корпоративних сувенірів із нанесенням логотипу часто використовують метод тамподруку. Тамподрук дозволяє наносити зображення практично на будь-яку поверхню (у тому числі на гладкі, рельєфні та не поглинаючі поверхні) – пластик, скло, дерево, метал. Як правило, методом тамподруку наносяться зображення на ручки, запальнички, брелоки, годинники, калькулятори, попільнички, вироби із пластику, поліетилену, шкіри, на одноразовий посуд, парфумерну упаковку, канцелярські товари та багато іншого.

Тамподрук – це глибокий непрямий друк. Можливий друк в один, два та три кольори. Тамподрук – більш економний спосіб друкування по кераміці, але забезпечує меншу, ніж деколь, механічну міцність при друкуванні на чашках, попільничках, тарілках.

Трансферний друк (термоперенесення)

Перенесення зображення за допомогою проміжного термотрансферного носія (читати далі)

Технологія термотрансферного друку полягає у перенесенні зображення на готовий виріб за допомогою проміжного носія (термотрансферного паперу або плівки).

Зображення наноситься у дзеркальному режимі на робочу поверхню паперу із спеціальним покриттям. Для формування зображення може бути використаний шовкотрафаретний друк або лазерний або струминний повнокольоровий друк.

Отриману картинку позиціонують на виробі та притискають термопресом. Під дією температури та тиску зображення переводиться з проміжного носія на виріб.

Тиснення

Перенесення зображення під впливом тиску та високої температури (читати далі)

Один з найпопулярніших видів обробки готової продукції. Зображення, яке формується при тисненні, утворюється за рахунок перенесення колірного шару спеціальної фольги або зміни геометрії суцільної поверхні під впливом тиску та високої температури. Розрізняють суцільне (сліпе) та конгревне тиснення.

Суцільне тиснення - гаряче тиснення фольгою, у якому аркуш паперу чи іншого матеріалу не деформується, але в його поверхню з фольги переноситься задане зображення.

Конгревне тиснення - вид тиснення, у якому здійснюється деформація матеріалу з утворенням барельєфа чи горельєфа зображення.

Розрізняють конгрев із фольгою і без фольги. Конгрев також може бути однорівневим, опуклим та вдавленим.

Тиснення можливе на всіх видах картону, щільному папері, на різноманітних палітурних матеріалах, шкірі та шкірозаміннику, на готових виробах з рівною поверхнею, матеріал яких не плавиться під впливом високої температури.

У процесі тиснення використовуються різні види металізованої, кольорової та голографічної фольги різних кольорів, відтінків та текстур малюнка.

Різографія

Висока швидкість копіювання при великих тиражах (читати далі)

Різографія - метод друку, який дозволяє швидко, надрукувати документи, що містять текст та графічні зображення.

Різографія поєднує в собі досягнення сучасної цифрової електроніки - відмінна якість зчитування, обробки та передачі даних з перевагами традиційного трафаретного друку - високою продуктивністю, економічністю та надійністю.

Тиражування на ризографі є ідеальним рішенням для виготовлення рекламних листівок, буклетів, прайс-листів та іншої бланкової продукції.

Висока швидкість і низька вартість друку роблять ризографію одним із найпопулярніших методів тиражування.

Формати паперу

Стандартні розміри паперу, такі як ISO А4, сьогодні широко використовуються в усьому світі та інші формати (читати далі)

Концепція розміру паперу ISO

У системі розмірів паперу ISO кожен аркуш паперу має ширину, рівну результату поділу його довжини на квадратний корінь з двох (1:1,4142). Це відношення ідеально визначає розміри паперу. Якщо помістити два аркуші паперу, склавши їх один за одним встик по довжині або розрізати лист поперек на дві рівні частини, відношення ширини до довжини залишиться незмінним.

Розміри ISO ґрунтуються на системі вимірювань. Квадратний корінь із двох не допускає довільної зміни довжини та ширини сторінки. Тому площа сторінки має також точне значення. Оскільки щільність паперу вимірюється в г/кв.м, це дозволяє з високою точністю розрахувати масу документа, якщо відомий формат і кількість сторінок.

ISO 216 описує А-серію розмірів паперу таким чином:

· Довжина листа будь-якого формату визначається виходячи з ширини, помноженої на квадратний корінь з двох (1,4142)

· Площа листа формату А0 дорівнює 1 кв.

· Формат А1 виходить шляхом розрізання формату А0 на рівні частини, таким чином А1 має довжину, рівну ширині А0, а по ширині дорівнює половині довжини А0.

· Всі наступні формати серії А виходять в результаті розрізання на дві рівні частини аркуша більшого формату по лінії паралельній більш короткому краю.

· Стандартні довжина та ширина всіх форматів паперу вимірюються у міліметрах.


Для випадків, коли ISO А-серія не має відповідного формату, було запропоновано формат В-серії, щоб розширити спектр різних форматів паперу. Формати С-серії описують конверти:

· Формат В-серії є середнім геометричним між форматами Аn та А(n+1). Наприклад формат В1 є середнім геометричним між А1 та А0, що дозволяє отримати точні співвідношення як між форматами А1 та В1, так і між форматами В1 та А0

· Подібно до вищесказаного формат С-серії є середнім геометричним між форматами А і В серій з одним і тим же номером. Наприклад, лист на аркуші А4 чудово вкладається в конверт формату С4. Так само формат А5 вкладається в конверт формату С5.

J Японська система стандартів JIS P 0138-61 визначає для А-серії ті самі формати, що і ISO 216, проте для серії є деякі відмінності, іноді звані JIS B або JB серіями. У системі JIS площа листа формату B0 дорівнює 1,5 кв.м, таким чином площа листів формату JIS B є середнім арифметичним площі листів серії Аn та А(n+1), а не середнім геометричним як ISO. Наприклад, формат JB3 має розміри 364x515, JB4 – 257x364, JB5 182x257 мм.

Допустиме відхилення становить ±1.5мм для значень до 150мм, ±2мм для значень від 150мм до 600мм і ±3мм для значень понад 600мм. У деяких країнах, що використовують ISO 216, допустиме відхилення значно менше.

Приклад використання

Система ISO передбачає широкий спектр форматів, але далеко не всі їх широко використовуються на практиці. Серед усіх форматів, A4 – найважливіший формат у щоденному офісному використанні. Деякі основні цілі застосування різних форматів наведені нижче:

A0,A1 технічні креслення, постери

A2,A3 креслення, діаграми, широкоформатні таблиці

A4 листи, журнали, бланки, каталоги, витратні матеріали для принтерів та копіювань

A5 записні книжки

A6 поштові листівки

B5,A5,B6,A6 книги

C4,C5,C6 конверти для листів формату A4: нескладені (C4), складені вдвічі (C5), складені втричі (C6)

B4,A3 газети, витратні матеріали для копіювальних машин на додаток до A4


Додаткова інформація

Хоча в системі ISO ширина та довжина стандартизована та вказана в міліметрах, розміри паперу також можуть бути розраховані за такими формулами:


Формат Ширина [м] Довжина [м]

An 2-1/4-n/2 21/4-n/2

Bn 2-n/2 21/2-n/2

Cn 2-1/8-n/2 23/8-n/2


Іноді потрібні спеціальні формати паперу для етикеток, квитків та інших цілей. Вони можуть бути отримані шляхом розрізання стандартних форматів на 3, 4, або 8 рівних частин по лінії паралельній короткій стороні (ширині), таким чином, що відношення між довжиною та шириною буде більше ніж квадратний корінь з двох. Деякі приклади "довгих" форматів наведені нижче в міліметрах:

1/3 A4

99 x 210

1/4 A4

74 x 210

1/8 A4

37 x 210

1/4 A3

105 x 297

1/3 A5

70 x 148

Усі описані формати мають обрізний край, тобто. це формати паперу, що постачається кінцевому користувачеві чи читачеві. У системі ISO визначено також серії форматів RA та SRA для необробленого паперу. Ці формати лише набагато більше, ніж відповідні формати А серії. Аркуші цих форматів обрізаються з обох боків до потрібного формату. Площа листа формату ISO RA0 дорівнює 1,05 кв.м, а формату ISO SRA0 – 1.15 кв.м. Ці формати також підпорядковані правилам квадратного кореня з двох і половині площі, але розміри стартових форматів округлені до цілих сантиметрів. Формати необрізаних аркушів паперу, які використовуються в друкарнях, наведені в таблиці:


Формати Серії RA


Формати Серії SRA


RA0

860 x 1220

SRA0

900 x 1280

RA1

610 x 860

SRA1

640 x 900

RA2

430 x 610

SRA2

450 x 640

RA3

305 x 430

SRA3

320 x 450

RA4

215 x 305

SRA4

225 x 320

ISO 838 призначений для підшивок, листи з двома отворами діаметром 6±0.5 мм можуть підшиватись у папки. Центри отворів знаходяться на відстані 80±0.5 мм один від одного та на відстані 12±1 мм до краю сторінки. Отвори розташовані симетрично щодо осі листа.

ISO 623 описує розміри папок для зберігання листів А4. Розміри визначені для папок у складеному вигляді. Типові папки без задньої сторони мають розмір 220 x 315мм. Папки з короткою задньою стороною (менше ніж 25мм) – з затискачем або без нього – мають розмір 240 x 320мм. Папки з широкою задньою стороною (більше 25мм) – 250 x 320мм (без затискача) або 290 x 320мм (з затискачем). Усі наведені розміри є максимальними. Стандартні розміри папок дозволяють оптимізувати простір для полиць та створюють акуратний вигляд, навіть якщо папки виготовлені з різних матеріалів.

Коли Ви підготуєте слайди для конференції, то можете спантеличитися, наскільки велика буде проектована поверхня проектора. ISO 7943-1 описує два стандартні розміри: тип A - 250 x 250 мм (радіус заокруглення кутів не більше 60 мм) і тип В - 285 x 285 мм (радіус заокруглення кутів не більше 40 мм або зрізані по діагоналі не більше ніж на 40 мм).

Формат конвертів ISO DL має розміри 110 x 220 мм та ділові листи формату A4 (складені так, що приймають розмір 1/3 A4) чудово поміщаються у цей конверт. Формат 1/3 A4 (99 x 210 мм) також приділяється для заголовків коротких листів, що містять повідомлення в одну пропозицію.

ISO 7810 використовується для ідентифікаційних карток і має три стандартні формати: ID-1 = 85.60 x 53.98 мм (= 3.370 x 2.125 дюйма), ID-2 = 105 x 74 мм (= A7), і ID-3 = 125 x 88 mm (= B7). Крім цього ID-1 є форматом для банківських карток (товщиною 0.76 мм), а також широко використовується для візитних карток та ліцензій водія. Стандартний паспорт має формат B7 (= ID-3).

Система розмірів паперу ISO була вперше запропонована Німецькою стандартизаційною організацією DIN приблизно в 1920 р. 1920 року для розширення спектру форматів паперу, з метою зробити зберігання та використання паперу дешевшим та ефективнішим. Ця система стала міжнародним стандартом (ISO 216) у 1975 і досі використовується у багатьох країнах.